Υπόθεση Λιγνάδη: Η μέρα που η αλληλεγγύη βγήκε στους δρόμους και απαίτησε δικαιοσύνη (εικόνες)
Η Μαρία Γαλάτη κατέγραψε με τον φωτογραφικό φακό της τη συγκέντρωση και πορεία στο Σύνταγμα της 4ης Ιουλίου, στο πλαίσιο της πανελλαδικής ημέρας δράσης για την υπόθεση του Δημήτρη Λιγνάδη.
![Υπόθεση Λιγνάδη: Η μέρα που η αλληλεγγύη βγήκε στους δρόμους και απαίτησε δικαιοσύνη (εικόνες)](/images/01-themata/01/Poreia-Main.jpg)
![20/20](/images/authors/20-20.png)
Το κάλεσμα για την πανελλαδική ημέρα δράσης για την υπόθεση Λιγνάδη υπέγραφαν οι συλλογικότητες Sabbat, Κιουρί-at, Κιλοτίνα, Σουσουράδες, Catσούλες, Witches Fight Back, Sylvia Rivera, για ένα κινηματικό Thessaloniki Pride και η Συνέλευση 8 Μάρτη.
Τα αιτήματά τους ήταν σαφή: «Απαιτούμε να κριθεί ένοχος ο Λιγνάδης. Απαιτούμε τη στήριξη των επιζώντων έμφυλης βίας, ψυχολογική, νομική, ιατρική, οικονομική. Το slut shaming, το victim blaiming, ο ακραία ομοφοβικός και σεξιστικός λόγος που χρησιμοποιήθηκαν ως τακτική "υπεράσπισης" του Λιγνάδη ήδη επανατραυμάτισαν και κακοποίησαν εκ νέου τους μηνυτές. Oμως δεν είναι μόνοι/μόνα. Στεκόμαστε αλληλέγγυα δίπλα σε όλους/όλα τους/τις επιζώντες/επιζώντα του Λιγνάδη και απαιτούμε πραγματική δικαίωση για να μπορέσουν κάποια στιγμή να επουλωθούν τα τραύματα».
Στις 4 Ιουλίου, στο Σύνταγμα και σε πλατείες στη Θεσσαλονίκη, τη Βέροια, τις Σέρρες, το Ηράκλειο, το Ρέθυμνο, γράφτηκε ιστορία.
Ήταν η μέρα που η αλληλεγγύη βρήκε στους δρόμους και απαίτησε δικαιοσύνη.
Φωτορεπορτάζ: Μαρία Γαλάτη
![](/images/01-themata/01/Poreia-1.jpg)
![](/images/01-themata/01/Poreia-0.jpg)
![](/images/01-themata/01/Poreia-3.jpg)
![](/images/01-themata/01/Poreia-5.jpg)
![](/images/01-themata/01/Poreia-6.jpg)
![](/images/01-themata/01/Poreia-7.jpg)
![](/images/01-themata/01/Poreia-9.jpg)
![](/images/01-themata/01/Poreia-10.jpg)
![](/images/01-themata/01/Poreia-11.jpg)
![](/images/01-themata/01/Poreia-13.jpg)