15 χρόνια χωρίς τον Αλέξη - Εκδηλώσεις και πορείες μνήμης σε όλη τη χώρα
Ιστορία ερχόμαστε.
![15 χρόνια χωρίς τον Αλέξη - Εκδηλώσεις και πορείες μνήμης σε όλη τη χώρα](/images/01-themata/01/grigoropoulos.jpg#joomlaImage://local-images/01-themata/01/grigoropoulos.jpg?width=840&height=560)
![NEWSROOM](/images/authors/2020_newsroom.png)
NEWSROOM
15 χρόνια από την δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου από τον ειδικό φρουρό Επαμεινώνδα Κορκονέα. 15 χρόνια μετά και ακόμα καίγεται το μέσα μας όπως η Αθήνα εκείνον τον Δεκέμβρη του 2008.
15 χρόνια μετά και μοιάζει σαν τίποτα να μην έχει αλλάξει. Ο κρατικός μηχανισμός δεν έπαψε να ακολουθεί με συνέπεια το μοτίβο της βίας. Με σύνθημα «κάτω τα χέρια από τη νεολαία», για τον Αλέξη, για όσ@ υπέστησαν την κρατική καταστολή, μαθητές, φοιτητές, εκπαιδευτικοί, εργατικά σωματεία και οργανώσεις της Αριστεράς, συλλογικότητες και φορείς διοργανώνουν κινητοποιήσεις, για άλλη μια χρονιά, στην μνήμη του 15χρονου μαθητή.
- Αθήνα: 12:00 Μαθητική, Φοιτητική Πορεία, Προπύλαια και 18:00 Πορεία Πολιτικών Οργανώσεων και Συλλογικοτήτων, Προπύλαια
- Θεσσαλονίκη: 12:00 Μαθητική, Φοιτητική Πορεία, Καμάρα και 18:00 Πορεία Πολιτικών Οργανώσεων και Συλλογικοτήτων, Καμάρα
- Πάτρα: 12:00, Παράρτημα
- Χανιά: 18:00, Πλ. Δημοτικής Αγοράς
- Ρέθυμνο: 18:00, Δημαρχείο
- Ηράκλειο: 18:00, Πλ. Ελευθερίας
- Βόλος: 18:00, Θόλος
- Γιάννενα: 18:00, Ακαδημία
- Κομοτηνή: 19:00, Παλιά Νομική
- Καρδίτσα: 18:30, Κεντρική Πλατεία
Ιστορία ερχόμαστε.