Μέλος Επιτροπή Επιστημόνων για Μύκονο: «Δεν ήταν δική μας εισήγηση - Δεν προλάβαμε να συνεδριάσουμε»
Με τον πρωθυπουργό να «γεμίζει μπαταρίες» στο Ναβαρίνο, ο Χαράλαμπος Γώγος, μέλος της επιτροπής επιστημόνων επιβεβαίωσε πως η επιτροπή δεν πρόλαβε καν να συνεδριάσει για τα μέτρα στη Μύκονο, αλλά με διφορούμενες δηλώσεις δικαιολόγησε την απόφαση.
![Μέλος Επιτροπή Επιστημόνων για Μύκονο: «Δεν ήταν δική μας εισήγηση - Δεν προλάβαμε να συνεδριάσουμε»](/images/articles/gogos.jpg)
![NEWSROOM](/images/authors/2020_newsroom.png)
Ένας από τους πιο δημοφιλείς τουριστικούς προορισμούς παγκοσμίως μπήκε σε λοκντάουν και μέλος της επιτροπής επιστημόνων του υπουργείου Υγείας παραδέχθηκε πως όλα έγιναν χωρίς τη γνώμη των λοιμωξιολόγων.
«δεν πρόλαβε η επιτροπή να συνεδριάσει επ’ αυτού» ανέφερε ο Χαράλαμπος Γώγος, καθηγητής λοιμωξιολογίας και Παθολογίας στο Πανεπιστήμιο Πατρών, μιλώντας στο Mega, τονίζοντας επίσης πως υπάρχει συνεχής εισήγηση των ειδικών για κάθε περιοχή που θα μπει στο πορτοκαλί ή στο κόκκινο.
«Κάθε φορά που υπάρχει αυξημένη επιτήρηση κάπου, αλλάζουν κατευθείαν και τα μέτρα, κάτι τέτοιο συνέβη και στη Μύκονο. Περιμένουμε όλα αυτά να είναι παροδικά. Ο λόγος που ελήφθησαν τα μέτρα είναι να περιοριστεί η εξάπλωση», υπογράμισε.
«Η εικόνα είναι ανησυχητική. Έχουμε το ξεκίνημα του τέταρτου κύματος. Η μέση ηλικία είναι χαμηλά, σχετίζεται με την άρση των μέτρων και τη μεγάλη κινητικότητα των νέων. Το νέο στέλεχος έχει μεταδοτικότητα τριπλάσια ή και τετραπλάσια. Όλα αυτά οδήγησαν σε αυτή την έξαρση που χαρακτηρίζει αυτές τις ηλικίες. Υπάρχει πιθανότητα, όπου κυκλοφορούν αυτές οι ηλικίες να υπάρχουν μέτρα», τόνισε ο κ. Γώγος ρίχνοντας νερό στο μύλο ενοχοποίησης των νέων και μη αναφερόμενος στο χωρίς σχέδιο ανοίγματος και φέτος του τουρισμού.
Σημείωσε επίσης ότι η θετικότητα είναι κάτω από 3% αλλά είναι ανοδική και δημιουργείται ανησυχία και μεγάλο αριθμό κρουσμάτων.
«Αυτό που μας ανησυχεί είναι ο αριθμός των νοσηλειών», δήλωσε.