Σεξιστικό παραλήρημα του Γιώργου Αυτιά - Ποια είναι τα "Rafale" των γυναικών (video)
Πως η φιλοκυβερνητική, μιλιταριστική "έκσταση" του Γιώργου Αυτιά για τα Rafale, συνδυάζεται με αφόρητο σεξισμό.
![Σεξιστικό παραλήρημα του Γιώργου Αυτιά - Ποια είναι τα](/images/articles/Aftias-Mitsotakis.jpg)
![NEWSROOM](/images/authors/2020_newsroom.png)
«Τιμή και δόξα στις ένοπλες δυνάμεις και βέβαια με το υστέρημα του ελληνικού λαού μπορέσαμε να πάρουμε αυτά τα Rafale, έρχονται και άλλα και βέβαια οι νέες φρεγάτες», δήλωσε ο Γιώργος Αυτιάς στην εκπομπή του στο ΣΚΑΪ, την ώρα που έπαιζε βίντεο με στρατιωτικά εμβατήρια και τις πτήσεις των Rafale.
Λίγο αργότερα, ο Γιώργος Αυτιάς ανέφερε πως «Πάμε τώρα στα Rafale των γυναικών. Ποια είναι τα Rafale των γυναικών; Αυτά που χρησιμοποιεί μέσα στο σπίτι. Σήμερα αποκαλύπτουμε την επιδότηση όλων των οικογενειακών συσκευών. Τιμή και δόξα στα Rafale (των ανδρών) πρώτα και επιστρέφουμε», δήλωσε ο δημοσιογράφος του ΣΚΑΪ, για να συνεχίσει: «Για μια γυναίκα λοιπόν η κουζίνα και το σπιτικό της είναι ότι πιο σημαντικό... η χαρά της γυναίκας είναι τι; Είναι το σπίτι της και ο άνδρας καμαρώνει όταν βλέπει τη γυναίκα να κάνει σωστές τοποθετήσεις κ.λπ. όσο και αν εκείνος τις πληρώνει, καταλαβαίνετε τι εννοώ...».
Δείτε το χαρακτηριστικό και αφόρητα σεξιστικό απόσπασμα.
Αδιανόητος σεξισμός: Ο Αυτιάς πανηγυρίζει για τα Rafale και τα Rafale των γυναικών❗
— Παπαλάμπραινα ΜΛ (@MariaLykoura) January 22, 2022
????«Η χαρά της γυναίκας είναι το σπίτι της. Έτσι; Και ο άντρας καμαρώνει, όταν βλέπει τη γυναίκα να κάνει σωστές τοποθετήσεις, όσο κι αν εκείνος τις πληρώνει...»#skai_xeftiles pic.twitter.com/1jNuCwjaHs